Ubierasz dom, wełna czy styropian?

30-11-2019

Każde pomieszczenie, niezależnie od tego, czy jest to domek jednorodzinny czy mieszkanie w bloku, powinno zostać odpowiednio zaizolowane (ubrane), by zapewnić domownikom odpowiedni komfort mieszkania oraz ograniczyć rachunki. Ocieplenie domu można zrobić na wiele sposobów. Wybór odpowiednich materiałów do ocieplenia budynku, budzi duży niepokój wśród każdego inwestora. Co powinieneś wiedzieć przed wykonaniem izolacji? 

Wełna mineralna czy styropian?

Najsłynniejszymi izolatorami, jakie wykorzystuje się do ocieplenia domustyropian i wełna mineralna. Żeby jednak móc wybrać między nimi, musisz zastanowić się, jakie cechy je różnią i czym w ogóle są.

Styropian ma postać płyty z połączonych polistyrenowych kuleczek. Jest dobrym izolatorem mającym wiele przydatnych cech. Na rynku występują różne odmiany styropianu, zawierające ulepszenia. Najsłynniejszym uszlachetnionym rodzajem styropianu, jest styropian grafitowy o lepszym parametrze izolacji cieplnej. Istnieje styropian wodoodporny (niebieski) do izolacji fundamentów i twardy styropian do podłóg i parkingów.

Wełna mineralna jest stworzona ze szkła (np. z odzysku) lub skały (bazaltu). Podczas długiego procesu produkcji, w którym dochodzi do roztapiania surowca w ogromnych temperaturach, tworzy się wełna. Zyskuje część cech charakterystycznych dla swojego budulca, jednak zyskuje również wiele dzięki swojej wełnianej postaci.

Co jest lepszą izolacją wełna czy styropian?

Jeśli chcesz dobrać odpowiednią izolację do swojego domu, musisz zastanowić się czego dokładnie potrzebujesz i wówczas sprawdzić, który materiał posiada więcej takich cech. Oto kilka zestawień najważniejszych zalet izolatorów:

Nie daj się podsłuchać - Izolacja akustyczna – w tym przypadku lepiej sprawuje się wełna mineralna np. ROCKTON. Dzięki swojej niejednolitej strukturze doskonale tłumi dźwięki, zarówno uderzeniowe, jak i te pochodzące z powietrza. Styropian radzi sobie z tym nieco gorzej.

Ściana która oddycha - Dyfuzyjność – tu ma się na myśli przepuszczanie powietrza. Choć największą rolę w tym przypadku ponosi wentylacja, to ściany powinny posiadać możliwość przepuszczania pary i wilgoci, w ten sposób, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się w domu grzybów i pleśni. Również tu wełna ma duże lepsze notowania. Paroprzepuszczalność wełny mineralnej określa się jako bardzo dobrą (0,48g/m*h*hPa). Dla porównania zdolność styropianu w tym zakresie jest prawie równa zeru.

Ciepłe ubranie - Izolacja termiczna – w tym przypadku oba izolatory się sprawdzają. Jeśli jednak przy tym punkcie zastanowić się nad klasyfikacją ogniową, to trzeba przyznać, że choć oba materiały posiadają cechy ogniotrwałości, to wełna wytrzymuje do 700 stopni Celsjusza, a styropian zapala się dość łatwo, jednak posiada cechę samoczynnego gaszenia ognia.

Zapnij się pod szyje - Montaż – jeśli styropian to twoja izolacja domu, to możesz zamontować go sam. Jest prosty w obróbce i montażu. Nie są wymagane żadne środki zabezpieczające, gdyż styropian nie pyli i nie jest szkodliwy. Wystarczy upewnić się, że nie zostawiło się żadnych mostków termicznych i każda cegła elewacji jest zakryta. Nie grozi odkształceniem się. Zupełnie inaczej wygląda to przy montażu wełny mineralnej. Po pierwsze, należy przygotować się pod względem zabezpieczenia ciała i dróg oddechowych. I choć łatwo zakrywa się wełną ściany, gdyż jest elastyczna i szybko się dopasowuje, to jednak źle założona może z czasem się odkształcać.

Musi też dobrze wyglądać - Tynk elewacyjny – jako wykończenie izolacji elewacji domu, jest bardzo ważny. W przypadku izolacji styropianem, każdy założony tynk sprawdzi się w swojej roli. Inaczej jednak jest z wełną mineralną. Należy bowiem pamiętać, że dzięki jej właściwościom przepuszczalności pary i wilgoci, tynk nie może tego uniemożliwiać. Dlatego wyklucza się wykończenie ocieplenia tynkiem akrylowym. W przypadku wełny mineralnej zaleca się tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy.

 

Wybierając materiał do ocieplenia swojego domu, musisz mieć na uwadze, którą część domu chcesz ocieplić i jakie cechy powinna spełnić owa izolacja. Przelicz również stan swojego budżetu, gdyż cena styropianu jest dużo niższa od ceny wełny. Wówczas łatwiej będzie wybrać między tradycyjnym styropianem, a niezawodną wełną mineralną.

Komentarze

Brak komentarzy.