Płyta OSB - jaka grubość ?

06-12-2019

Płyty OSB – co warto o nich wiedzieć?

Choć wykonanie remontu nieraz powierza się specjalistom, warto wiedzieć, jakie materiały są do tego używane. Jest to jeden z podstawowych elementów wykorzystywanych podczas remontów, zarówno całości budynków, jak i poszczególnych jego części. Ich prawidłowy montaż i dostosowanie przyczynia się do komfortu warunków mieszkalnych.

Czym jest płyta OSB?

Zanim przejdzie się do montowania płyt OSB dobrze jest wiedzieć, czym ona jest. Jeśli dotąd było to słowo obce, teraz możesz nadrobić wiedzę.
OSB (Oriented Straned Boards) jest płasko prasowaną płytą, na której widać wyraźnie kierunek wiór. Stanowi płytę drewniano-podobną, wykonana z odpowiednio wybranych połączonych wiór. Jest często wykorzystywana w budownictwie wszelkiego rodzaju, w tym do remontów pomieszczeń. Ma liczne zalety, wśród których najbardziej doceniane to duża wytrzymałość na różnorodne warunki atmosferyczna, wytrzymałość na obciążenia. Nawet narażona na przygniecenie licznymi ciężarami zachowuje swoje kształty. To powoduje jej dużą popularność w pracach budowlanych.

Wytrzymałość płyt OSB wiąże się ze specyfiką układu wiór. Zasadą jest, że wióry, które zostały sprasowane w środku są ułożone w przeciwległym kierunku do wiórów z części zewnętrznych. Płyty przeznaczone głównie na podłogę posiadają tzw. pióro i wypust, aby było możliwe łączenie ze sobą kilku elementów.

Jaka grubość OSB na dach i podłogę ?

Z uwagi na wytrzymałość płyty OSB nadają się do wykorzystania na dachach i podłogach. Najlepsza do prac na podłodze będzie płyta frezowana, ze wspomnianym już piórem i wypustem, które ułatwiają łączenie płyt ze sobą, jak również zapewniają większa stabilność. Przed rozpoczęciem prac istotne jest również dobranie grubości płyty do miejsca przeznaczenia. Dla płyt kładzionych na podłodze najlepiej sprawdzą się modele o grubości 18 mm do 25 mm. W przypadku płyt OSB niezbędnych na dach grubość jest zbliżona do podłogowych. Specjaliści w dziedzinie budownictwa polecają i wykorzystują przede wszystkim płyty mające grubość 22 mm. Oba rodzaje łączy się podobnie, poprzez montowanie ich prostopadle do legarów. Przy montażu płyt na podłodze konieczne jest jeszcze pozostawienie szczeliny dylatacyjnej, jak również połączenie płyt gwoźdźmi pierścieniowymi bądź wkrętami do drewna.

Płytę OSB montuje się na dachu jako warstwę wstępnego krycia. Usztywnia ona całą konstrukcję dachu. Niezbędne jest zabezpieczenie jej przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Nie można jej pozostawić bez przykrycia blachą, dachówką bądź papą. Płyty zakupione na dłuższy czas przed wykonywanymi pracami powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu, aby nie doszło do ich zawilgocenia. Nie należy tego faktu ignorować, ponieważ wszelkie ubytki wywołane wilgocią spowodują późniejszą nieszczelność dachu. Płyty OSB na dach sprawdzają się bardzo dobrze przy uszczelnianiu i zabezpieczaniu strychu.

Jaka grubość OSB na ścianę ?

Wielofunkcyjność płyt OSB, ich szerokie zastosowanie sprawiają, że wykorzystuje się je także do montażu na ścianach. Jest to jedno z wygodniejszych rozwiązań budowlanych. Płyty OSB wykorzystywane są przede wszystkim do ścian w domach szkieletowych. Zwyczajowa grubość do 12 mm, a więc nieco mniej, niż w przypadku płyt OSB stosowanych na podłogę. W zależności od planu budowlanego można je montować pionowo albo poziomo. Ich montaż nie jest skomplikowany, jednak trzeba zachować pewne środki ostrożności. Dotyczy to zachowania przerw dylatacyjnych około 3 mm wokół wnęk nadrwi oraz wnęk okiennych.

Zarówno dach jak i ścianę z płyty OSB warto ocieplić wełną mineralną. Wełna mineralna w tym przypadku będzie lepszym izolatorem niż styropian gdyż pozawala elementom drewnianym i drewnopodobnym oddawać wilgoć(oddychać). Dzięki czemu nie będzie procesów gnilnych. Sam montaż płyt OSB na ścianach powinien przebiegać przy zastosowaniu wkrętów lub gwoździ typu spiralnego bądź pierścieniowego.

Komentarze

Brak komentarzy.