Pellet czy ekogroszek - czym palić?

2018-11-19 16:12:06

Pellet czy ekogroszek – czym palić

To, jaki rodzaj paliwa do pieca wybrać zawsze stanowi spory problem. Trudno jest się zdecydować zwłaszcza, że pozytywnych opinii dotyczących obu paliw jest dokładnie tyle samo, co negatywnych. Jeśli więc nie wiesz, na jaki rodzaj paliwa powinieneś się zdecydować, musisz przemyśleć kilka konkretnych rzeczy dotyczących właśnie skutków ogrzewania domu czy to pelletem czy ekogroszkiem.

Ogrzewanie domu, a ekologia

Pellet okrzyknięto jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jakie stosuje się w celu ogrzewania domu. Dzieje się tak głównie przez wzgląd na to ile wydziela CO2 do atmosfery. Według badań ekogroszek wydziela go kilkakrotnie razy więcej. Dwutlenek węgla wydzielony przy spalaniu pelletu jest mniej groźny dla środowiska, a jego ilości są w dużo większym stopniu przyswajalne przez tereny zielone.

Kolejną zaletą, jaką ma brykiet w kwestii dbania o środowisko, jest to, że składa się on z odpadów drzewnych. Dzięki temu przy ogrzewaniu domu za jego pomocą, wycina się mniej drzew. To bardzo ważne i ma ogromne znaczenie dla całego ekosystemu. Co zaś tyczy się węgla, to jest to surowiec naturalny, którego zasoby kurczą się, a jego wydobywanie wiąże się z ogromną ilością emisji CO2 do powietrza i gleby. W zestawieniu tego co jest lepsze dla środowiska, pellet drzewny ma ogromną przewagę.

Ogrzewanie domu, a domowy budżet, czyli czym bardziej opłaca się palić

Jeśli rozważać kwestię, czym bardziej opłaca się palić, to należy przyjrzeć się temu pod dwoma kątami. Na początku trzeba zastanowić się nad tym, jaką wydajność mają oba paliwa. Wpływ na to ma kaloryczność naszego opału. W tej kategorii ekogroszek zdecydowanie wygrywa. Otóż kaloryczność, jaką ma węgiel w tej postaci to 24/26 MJ/kg. Pellet wypada w tym wypadku dużo słabiej, ponieważ jego kaloryczność wynosi 18-20 MJ/kg. Podążając za tym, palenie brykietem drzewnym będzie kosztowało nas więcej ponieważ więcej będziemy musieli go kupić.

Biorąc zaś pod uwagę ceny samego paliwa, to jest to kwestia zmienna. Otóż jeszcze niedawno ekogroszek był dużo tańszy od brykietu. Natomiast teraz cena pelletu jest bardzo zbliżona do ceny węgla. Wynosi ona około 700 złotych za tonę.

Ostatnim kosztem, jaki ponosi się w związku z ogrzewaniem domu różnymi paliwami, jest to jaki piec zamontujesz w swoim domu. Piec na ekogroszek oscyluje wokół bardzo różnych cen. Zależy to od tego ile posiada dodatkowych funkcji i jaką ma moc. Nie ma za to dużej różnicy między tym ile kosztuje piec na ekogroszek, od tego, w którym można palić tylko pelletem. Warto również dodać, że największą popularnością cieszą się piece, w których można palić zarówno jednym i drugim paliwem.

Dodatkowe cechy jakie posiadają pellet drzewny i węgiel

Z paliwami, jakimi ogrzewasz swój dom wiąże się wiele innych dodatkowych cech. Jedną z cech charakterystycznych jest to ile popiołu zostaje po wypaleniu pewnej ilości paliwa. Im mniej tym lepiej, gdyż wiąże się to z potrzebą częstszego czyszczenia pieca. W tym wypadku, brykiet zostawia o wiele mniej popiołu niż węgiel, dokładnie rzecz ujmując jest to stosunek 0,3% popiołu do ilości spalonego pelletu w przypadku pierwszego paliwa, a aż 3% w przypadku węgla.

Kolejną wadą, jaką posiada węgiel to problem z przechowywaniem go. Choć oba paliwa muszą być przetrzymywane w suchych warunkach z jak najmniejszą ilością wilgoci, to z ekogroszkiem, związany jest osad węglowy, który osiada na ścianach pomieszczenia i na wszystkim, co się w nim znajduje. Jest to spora niedogodność dla wszystkich, którzy swoją kotłownie mają połączoną z domem.

Trudna do rozgryzienia kwestią jest również to, jakiej jakości jest kupione paliwo. Otóż nie możesz mieć pewności, że informacja podana nam przez sprzedawcę, jest w stu procentach prawdą. Tak jak było to już wspomniane, węgiel posiada dużo większą kaloryczność niż pellet drzewny. Należy tu jednak wspomnieć, iż w dużej mierze zależy to od sposobu, w jakim był on przechowywany przed trafieniem do Ciebie. Jeśli węgiel znajdował się pod gołym niebem, przy czym był narażony na opady atmosferyczne, może on stracić do aż 25% swojej kaloryczności. Niestety nie widać tego po nim gołym okiem. Inaczej jest z pelletem, gdyż narażony na opady i źle przechowywany, puchnie i rozpada się. Wówczas widać to na pierwszy rzut oka, z jakim jakościowo paliwem masz do czynienia.

To jakie paliwo będzie wydajniejsze i lepiej sprawdzi się w twoim domu, zależy również od tego w jakim sposób będziesz nim palić, jak przechowywać oraz jak ustawisz własny piec.

Komentarze

Brak komentarzy.
Kategorie
Ostatnie artykuły
Ostatnie komentarze
napisał/a:

test