Ocieplanie poddasza

18-11-2019

W trakcie budowy i wykańczania domu, musisz pamiętać o uwzględnieniu wszystkich czynników dotyczących izolacji domu. Każda nieszczelność będzie kosztowo odbijała się na ogrzewaniu domu zimą. Najważniejszą jednak kwestią, która powinna być dopilnowana w każdym nowym domu jest ocieplenie poddasza.

Czemu trzeba ocieplić poddasze i kiedy należy to zrobić?

Ocieplenie dachu jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie za pośrednictwem dachu ulatuje nawet 20% ciepła z całego domu. Wiąże się to z ogromnymi kosztami ogrzewania, jakie ponosisz w trakcie zimy czy chłodniejszych dni jesiennych i wiosennych. Tak ogromne straty ciepła są skrajnie nieodpowiednie. Można jednak łatwo temu zaradzić, wystarczy tylko odpowiednio zaizolować wszystkie mostki termiczne w domu. Należy zrobić to zwłaszcza, gdy w grę wchodzi adaptacja poddasza.

Kiedy zrobić ocieplenie dachu? Otóż przy nowych budowlach poddasze musi być ocieplone w momencie, gdy będzie już w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że muszą być już założone okna dachowe i skończony dach oraz założone połacie dachowe.

Ocieplenie poddasza może być wykonywane w każdą porę roku, ponieważ jest to robione wewnątrz i nie przeszkadzają tu żadne zmienne warunki atmosferyczne. Dach powinno się ocieplać nie tylko przy budowie nowego domu, lecz również w trakcie remontu starego lub po prostu ocieplania domu, w którym się mieszka. Ocieplenie dachu jest szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi adaptacja poddasza. Wówczas musimy się upewnić, że dach jest szczelny i ciepło nie ucieka przez mostki termiczne.

Jakie materiały można wykorzystać, by ocieplić dach i w jaki sposób się je montuje?

Do termoizolacji domu czy samego poddasza można wykorzystać wiele najróżniejszych materiałów. Producenci wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom klientów tworząc coraz to nowsze i skuteczniejsze rozwiązania, których montaż i cena są niższe - i tym samym milej widziane przez odbiorców. Oto kilka najczęstszych rozwiązań:

Wełna mineralna - jest najczęściej używana do izolowania poddasza. Dzieje się tak, gdyż posiada ona wiele cech, które świetnie sprawdzają się zarówno podczas montażu, jak i później spełniając swoją funkcję jako izolator. Wełna mineralna jest elastyczna i dość lekka. Bardzo ułatwia to montaż. Docenisz to zwłaszcza w momencie, gdy musisz odpowiednio uzupełnić wszystkie szczeliny między krokwiami i uszczelnić okna dachowe. Wełna zapewnia izolację nie tylko cieplną, lecz również akustyczną. Jest to idealnie rozwiązanie zwłaszcza podczas opadów deszczu lub gradu. Wełna jest również niepalna, co zapewnia domowi bezpieczeństwo i ochronę przed pożarem poddasza w trakcie na przykład burzy lub spięcia elektrycznego. Montaż, podobnie jak przy piance poliuretanowej, jest prosty, jednak w tym przypadku można go wykonać samemu. Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć dłonie, ciało i drogi oddechowe przed ewentualnymi cząstkami wełny mineralnej. Wystarczy tylko zapewnić sobie odpowiednie oprzyrządowanie pomagające przytrzymać wełnę na połaci dachowej, i można zabrać się do montażu. Wełna mineralna musi być ułożona w dwóch warstwach, tak, by wyeliminować ewentualne mostki termiczne, przez które uciekałoby ciepło.

Styropian jest również bardzo często używany przy ociepleniach dachu. Sam w sobie jest znany jako dobry materiał izolacyjny całego domu. Przy poddaszu używa się go nieco rzadziej niż przy reszcie domu. Jest lekki i łatwy w montażu. Przy ociepleniu dachu od wewnątrz wybierane się raczej odpowiednie odmiany styropianu, odchodzące raczej od jego białej podstawowej wersji. Są sprężyste zamienniki, dzięki którym można lepiej i efektywniej uzupełnić wszystkie szczeliny między krokwiami, sprawiając, że dom staje się energooszczędny i całkowicie zaizolowany.

- Pianka poliuretanowa jest jednym z tych rozwiązań, które są coraz częściej stosowane przy izolacji dachu. Poliuretan występuje w wielu opcjach, dzięki czemu łatwiej jest dobrać go do indywidualnych potrzeb naszego domu. Pianka wytrzymuje temperatury od około -50 stopni do nawet +130 stopni. Jednak trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej palność. Sprawa reakcji na ogień pianki jest przyczyną wielu dyskusji podczas rozważania najlepszych materiałów do izolacji cieplnej budynku. Euroklasa wyrobu została określona jako E, co oznacza, że jest materiałem łatwozapalnym. Przepuszcza parę i prawie w ogóle nie absorbuje wody. Ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła w stosunku do innych materiałów izolacyjnych. Oznacza to tyle, że adaptacja poddasza nie musi się wiązać zawsze z wysoką temperaturą w zaadaptowanym pomieszczeniu. Poliuretan występuje w wielu różnych postaciach, jednak do ocieplenia dachu korzysta się z takiego produktu jak pianka poliuretanowa. Ocieplenie pianką, choć jest również stosunkowo proste i łatwe, to musi zostać wykonane przez specjalistów. Wynika to głównie z potrzeby posiadania odpowiedniego do tego sprzętu, jak i tego, że raz nałożona, zastyga i tak już zostaje.

 

Jest jeszcze wiele innych doskonałych izolatorów, które sprawdza się podczas ocieplania poddasza. Należy pamiętać, że najlepszym wyjściem jest skonsultować to z fachowcem, który nie tylko podpowie, czym najlepiej byłoby wykonać izolacje w Twoim domu, lecz również dopasuje produkt do możliwości twojego budżetu.

Komentarze

Brak komentarzy.