Ocieplanie domu

27-11-2019

W trakcie eksploatacji domu może się pojawić szereg problemów. Większości z nich jesteś w stanie zapobiec już na samym początku, odpowiednio zabezpieczając dom. Tyczy się to również kwestii kosztów ogrzewania. Jeśli w trakcie budowy lub krótko po niej zapewnisz odpowiednie ocieplenie domu, to możesz być pewien, że przyczyni się to do mniejszych kosztów ogrzewania. Jak jednak tego dokonać? Co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować, by ocieplenie budynku było skuteczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Co powinieneś zrobić na początku, by ocieplenie domu było skuteczne?

Pomimo, że nie jest to zbyt skomplikowana czynność, to jednak izolacja termiczna musi być poprzedzona kilkoma czynnościami. Na początku należy sprawdzić podłoże, do którego masz zamiar przykleić styropian lub inne materiały izolacyjne. Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić tynk, który znajduje się na ścianach domu. Jest on bezpośrednim łączem między klejem, a ścianą, niezależnie od tego, czy znajduje się w niej pustak, cegła czy cokolwiek innego. Warto sprawdzić, w jakim jest stanie i czy nadaje się do wykorzystania go w procesie izolacji czy też konieczne jest skucie tynku. Jeśli jest on w kiepskim stanie, to najlepszym rozwiązaniem będzie całkowite pozbycie się go ze ściany. Jak sprawdzenie stanu technicznego ścian, masz za sobą, to należy wykonać jeszcze kilka czynności. Przede wszystkim należy oczyścić ściany. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na ścianie, przyczynią się do nieodpowiedniego związania kleju, a to dalej skutkuje tym, że izolacja będzie mijała się z celem. Najlepiej do tego wykorzystać szczotkę lub myjkę z wodą pod ciśnieniem.

Dalszym postępowaniem powinno być osuszenie. Elewacja domu mokra od deszczu wyschnie sama w trakcie ciepłych i słonecznych dni. Jednak jeśli zauważysz wilgotne naloty spowodowane nieszczelnościami w izolacji fundamentów, to powinieneś naprawić uszczerbek, by móc odpowiednio wysuszyć dom.

Gdy dom będzie już suchy i czysty, to należy sprawdzić, czy nie masz tu do czynienia z bardzo nierównym podłożem. Jeśli ma to miejsce, to bezzwłocznie należy to zniwelować. Warstwa kleju, jaką nakładasz pod materiał izolacyjny, nie powinna być grubsza niż 1 do 5 cm, dlatego musisz być pewny, że nierówności znajdujące się na podłożu, nie są większe.

Ostatnim etapem przygotowującym do wykonania ocieplenia budynku, jest zagruntowanie podłoża, tak, by klej lepiej związał. Jest to zabieg mający na celu zwiększenie nośności kleju, dzięki któremu utrzymuje się izolacja.

Materiały, które świetnie nadają się na ocieplenie Twojego domu

Choć na rynku istnieje całkiem sporo pozycji, które świetnie nadają się jako ocieplenie domu, to z całą pewnością największą role odgrywają tu dwa materiały: wełna mineralna i styropian.

Wełna mineralna jest dogodnym surowcem uważanym za najlepszy jako izolacja domu. Ma wiele zalet związanych z funkcjami, które spełnia jako izolacja termiczna budynku. Przede wszystkim jest ognioodporna i wspaniale sprawdza się jako izolacja akustyczna. Wełna przepuszcza również parę dzięki czemu ściany mogą oddychać, a dom ma odpowiednią przemianę gazów od wewnątrz. Niestety jak wszystko inne, również wełna mineralna ma kilka wad. Po pierwsze absorbuje sporo wody, gdyż ma pochodzenie naturalne. Do tego wełna ma dość spore wymagania co do tynku, jaki można na nią założyć. Jednak wadą, która najbardziej dotyka każdego z nas to fakt, że założenie jej jako ocieplenie budynku wcale nie jest proste, a koszt zarówno ekipy, która się tym zajmie, jak i samego materiału, jest dość spory.

Całkiem inaczej jest w kwestii styropianu. Przede wszystkim cena styropianu, jak i samego jej montażu jest dużo niższa. Dzięki temu koszt całego ocieplania dużo mniej zaboli Cię po kieszeni. Styropian jest również łatwy w montażu, dzięki czemu możesz podjąć się tego samodzielnie. Styropian również doskonale nadaje się jako izolacja termiczna domu dzięki swym zaletom. Od wełny różni się tym, że jest hydrofobiczny, czyli nie wchłania wody. Do tego wciąż ulepsza się go i zwiększa się jego wydajność jako izolację. Wynikiem takich działań jest chociażby styropian grafitowy, który coraz częściej pojawia się jako ocieplenie budynku. Jego wadą natomiast jest na pewno fakt, że jest stosunkowo łatwopalny i nie należy do materiałów naturalnych.

Ocieplanie budynku krok po kroku

Pamiętając, by dokonać właściwie wszystkich elementów poprzedzających ocieplenie, przechodzimy do samego nakładania izolacji na elewacje domu.

- Po gruntowaniu nakładamy profile cokołkowe, które mają służyć jako podpora dla płyt styropianowych.
- Nakładamy zaprawę na płytę styropianową, tak, by po zetknięciu ze ścianą w co najmniej 60 procentach stykała się z nią przez klej.
- Nakładamy płyty styropianowe od dołu do góry, by osiągnąć efekt jak cegła.
- Wzmacniamy połączenie klejowe plastikowymi kołkami.
- Teraz nakładamy siatkę z włókna szklanego, pamiętają, by zrobić to w ten sposób, aby była ona zatopiona w zaprawie.
- Szlifujemy ewentualne nierówności papierem ściernym.
- Nakładamy odpowiednią masę tynkarską.
- Wykańczamy nasza pracę nałożeniem odpowiedniego tynku.

Jak ocieplić stary dom?

Jeśli decydujesz się na ocieplenie starego budynku, to przede wszystkim musisz sprawdzić, w jakim stanie znajduje się izolacja znajdująca się na nim. Jeśli jest ona w dobrym stanie, to warto ją zazwyczaj tylko pogrubić. Jest to dobra rada zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie każdą oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli docieplasz dom, a nie zakładasz izolację od nowa, to nie tylko pozbywasz się kosztu i czasu spędzonego na zdjęcie starej izolacji, lecz również pieniędzy, które poszłyby na utylizację starego ocieplenia. Musisz jednak mieć pewność, że poprzednia warstwa znajdująca się na budynku, nadaje się wciąż do użytku i spełnia swoje zadanie.

Przy dociepleniu musisz zwrócić szczególną uwagę na małe elementy, jakimi są listwy, taśmy i inne materiały uszczelniające. Dzięki nim Twoja praca będzie o wiele bardziej efektowna. Nie zapomnij również o innych pracach uzupełniających, którymi mogą być wymiana rur spustowych czy parapetów.

Same wykonanie izolacji termicznej na starym domu, czy też dokładanie kolejnej warstwy nie różni się niczym od ocieplania nowego domu.

Najczęstsze błędy w montażu płyt styropianowych

Jeśli chcesz, by Twój dom był odpowiednio ocieplony, musisz pamiętać, że najważniejsze jest wykonanie. Najbezpieczniejszym wyjściem jest zatrudnienie odpowiednio przeszkolonej ekipy, która wykona tę usługę w sposób fachowy. Jednak jeśli chcesz sam ją wykonać to trzeba być pewnym, że to co robisz nie przyczyni się do złej lub nieskutecznej izolacji termicznej domu. Najczęstsze błędy dotyczą zazwyczaj najprostszych czynności, które nie są oczywiste dla wszystkich.

Przede wszystkim błędy zaczynają się już na etapie przygotowawczym. W momencie, gdy nie sprawdzisz odpowiednio podłoża, na którym będziesz nakładać izolację, nie będzie ona spełniała swoich funkcji. To samo tyczy się pominięcia lub złego wykonania którejkolwiek z czynności przygotowawczych.

Komentarze

Brak komentarzy.