Kiedy najlepiej kupić materiały budowlane

06-12-2019

Prace budowlane zazwyczaj nie należą do najtańszych wyzwań. Są materiały, na których można zaoszczędzić, choć jest to ryzykowne.
Produkty lepszej jakości kosztują więcej, nie oznacza, że ich cena jest ciągle wysoka. Śledząc oferty, obserwując, jak zmieniają się one w trakcie roku można zrobić remont lub budowę i oszczędzić nie tracąc przy tym na jakości.

Zima – najlepsza pora na zakupy

Zima to szczególny okres w sklepach. Pojawia się wiele promocji, posezonowe wyprzedaże, przedświąteczne promocje. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że zima to także okazja w sklepach budowlanych, czas, kiedy materiały budowlane tanieją. Nie jest to w żaden sposób spowodowane wadliwą jakością sprzedawanych towarów, lecz przede wszystkim zastojem na budowach. Śnieg, mróz oraz ogół zimowych warunków atmosferycznych sprawiają, że dotychczas rozpoczęte prace mają przestój, a nowe nie są rozpoczynane. W połączeniu z przecenami i promocjami daje to szansę na korzystny zakup.

Promocji cenowych najlepiej szukać nie w jednym, lecz w kilku okolicznych sklepach budowlanych, ponieważ każdy może oferować coś innego, np. jeden promocje na farby, drugi upust na kafelki lub panele.

Okres zimowy to dobry czas na:
- zakup materiałów ściennych: pustaków ceramicznych, betonu komórkowego, bloczków silikatowych
- stali budowlanej.

Jednak nie wszystkie materiały warto kupować z wyprzedzeniem. Chemia budowlana, wełna mineralna to produkty w które lepiej zaopatrzyć się tuż przed rozpoczęciem budowy, aby nie straciły na jakości w wyniku złego przechowywania.

Oszczędzanie na dostawie

Poszukiwania materiałów budowlanych zimą, kiedy spadają ceny materiałów budowlanych, polecane jest poznawanie nowych okolicznych sklepów budowlanych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że promocja nie będzie korzystna, jeśli oszczędzi się na produkcie, a przepłaci się za dostawę zakupów do domu lub na teren budowy.

Jeśli chcesz oszczędzić, nie decyduj się na zakup sklepie budowlanym położonym powyżej 50 km od budowy. Im dalej, tym drożej. Korzystna cena materiałów może okazać się sporym wydatkiem, kiedy podliczy się koszt odległego dowozu, bowiem przewóz materiałów budowlanych nie jest tani. Za dowóz ciężkich materiałów na kwotę, np. 3.500 zł, często trzeba zapłacić 500 zł, co jest bardzo dużą kwotą. Można spożytkować ją na coś innego. Nie należy tłumaczyć sobie, że w czasie budowy i tak wydaje się duże sumy, ponieważ dostawa jest akurat tym, na czym można zaoszczędzić.
Hurtownie i markety w pobliżu czasami mają zniżki na dowóz w okolicy, darmową dostawę na terenie miasta, w którym funkcjonują. Dodatkowo bliskość dostawcy to możliwość albo przechowania materiałów u niego, jeśli jest taka potrzeba, albo łatwiejszy ich zwrot. Przy dostawie z odległego magazynu może okazać się, że koszt zwrotu jest większy, niż wartość zamówienia.

Zakup materiałów bez VAT

Oszczędności na zakupie materiałów budowlanych można poczynić również wiedząc, jak kupić materiały budowlane bez VAT. Obecnie nie da się na tym zaoszczędzić tak, jak jeszcze kilka lat temu, lecz nadal istnieją pewne możliwości. Według poprzednio obowiązujących przepisów inwestor miał szansę odzyskać różnicę między VAT 23% a 8% za zakupione materiały budowlane. W chwili obecnej taką możliwość mają jedynie ci, którzy budują domy jednorodzinne, jeżeli jednocześnie kwalifikują się do programu „Mieszkanie dla Młodych”. Daje to ograniczone możliwości, lecz warto z nich skorzystać.
Innym sposobem na to, jak kupić materiały bez VAT to obserwować promocje w sklepach budowlanych. Często, zwłaszcza w okresie jesiennym, reklamują one zakup materiałów budowlanych w cenach pomniejszonych o kwotę VAT. Jest ona niższa od standardowej ceny, lecz trzeba zapoznać się szczegółowo z zasadami promocji, jej działaniem, możliwościami zwrotu oraz porównać cenę, aby mimo kuszącej oferty nie przepłacić. Są to krótkie promocje, trwające od 2 do 7 dni, ale pozwalające na skompletowanie części istotnych materiałów budowlanych, zwłaszcza do wykończenia budynku albo mieszkania.

Komentarze

Brak komentarzy.