Izolacja fundamentu

24-11-2019

Izolacja fundamentów, czyli jak odpowiednio zabezpieczyć najważniejsze elementy domu

Niezależnie od tego, czy masz w planach budowę nowego domu, czy też kupujesz dom do remontu, musisz mieć świadomość, że najważniejszym jego elementem są fundamenty. Najczęstsze problemy, które pojawiają się na każdym etapie budowy czy późniejszego mieszkania, często wynikają ze złego podejścia na etapie, gdy fundament jest jeszcze w budowie. Otóż izolacja fundamentów jest to proces, który należy nie tylko dobrze wykonać, lecz również odpowiednio zaplanować, zarówno, gdy mowa tu o hydroizolacji czy też o sytuacji, gdy izolacja dotyczy ciepła.

Czym są fundamenty i z jakich elementów się składają?

Na początku, przed planowaniem procesów, jakim jest ocieplenie fundamentów warto wiedzieć, czym jest fundament. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć w dalszej części, jakie dokładnie elementy obejmuje izolacja. Postaramy się również podpowiedzieć, jak powinna wyglądać budowa fundamentów.

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę, czyli: na jakiej powierzchni dom ma zostać wybudowany. Od tego w jakim regionie Polski i na jakiej glebie stawiamy dom, zależy jak głębokie muszą być fundamenty. Poniekąd wpływa na to również ciężar budynku.

Teraz z kolei powinniśmy zastanowić się, czy budynek ma posiadać piwnicę czy też nie. Od tego bowiem zależy, jak będą wyglądać podstawowe elementy fundamentów, jakimi są ława fundamentowa i ściana fundamentowa. Otóż jeśli pod naszym domem wybudujemy piwnicę, to ściana fundamentowa, stanie się jej ścianą.

Ławy fundamentowe są utworzone po to, by odpowiednio rozłożyć ciężar, jaki jest nakładany na powierzchnie przez budynek. Mają one ogromnie istotną funkcje i są bardzo ważne, zwłaszcza, gdy budynek stawiamy na niepewnym lub podmokłym gruncie. Ich wielkość powinna zostać dokładnie obliczona przez specjalnie wykwalifikowane osoby, natomiast, by zwiększyć ich wytrzymałość - specjalnie się je zbroi.

Zbrojenie fundamentów polega na tym, że ławy fundamentowe są dodatkowo wzmocnione prętami o grubości co najmniej 12 mm. Można to wykonać w sposób poprzeczny lub podłużny. Decyzję najlepiej pozostawić wykwalifikowanym osobom, a w dużej części na samą decyzję wpływa stan podłoża. Co zaś tyczy się bardzo podmokłych terenów, to coraz częściej stawia się na rozwiązanie, jakim jest płyta fundamentowa, czyli stabilna jednolita płyta, która oddziela budynek od gruntu.

Izolacja fundamentów – najważniejsze, co musisz wiedzieć

Na etapie budowy fundamentów musimy być świadomi, tego, że nie wolno zapomnieć o odpowiedniej ich izolacji. Trzeba wiedzieć, że mówiąc o izolacji nie mamy na myśli tylko jednego celu tego zabiegu. Otóż izolując fundamenty kierujemy się ociepleniem domu i zachowaniem jego właściwego stanu przed niepotrzebną wilgocią.

Izolacja cieplna

W tym przypadku należy przede wszystkim skupić się na odpowiedniej izolacji termicznej podłogi na gruncie. Zazwyczaj materiały budowlane, jakie wykorzystujemy w tym celu skupiają się na takich ocieplaczach jak styropian. Najważniejsze, by warstwa styropianu nie była mniejsza niż 10 cm. Innym, choć droższym rozwiązaniem, jest wykorzystanie w tym celu płyty z polistyrenu ekstrudowanego.

Hydroizolacja

Wyróżnia się tu szczególnie dwa etapy izolacji. Z jednej strony jest to izolacja pionowa, czyli taka, która obejmuje ściany fundamentowe i ławy fundamentowe oraz pozioma, która obejmuje przejście między parterem, a fundamentem. Materiały budowlane, jakie są wykorzystywane do izolacji poziomej to głównie papa termozgrzewalna lub folia, co zaś tyczy się izolacji pionowej to materiałami tymi są również masy polimerowe, masy bitumiczne, zaprawy mineralne, styropian i wiele innych.

Jeśli mamy do czynienia z glebami gliniastymi i obawiamy się podmywania fundamentów, warto zastanowić się nad tym, czy drenaż opasowy nie byłby dobrym rozwiązaniem. To nic innego jak ogrodzenie domu podziemnym systemem rurek, które docelowo mają odprowadzać nadmiar wody, gromadzący się przy fundamentach. Często do wykopów potrzebnych do założenia rurek wynajmuje się takie sprzęty jak minikoparka lub zespoły, które posiadają podobne mechanizmy.

Przy hydroizolacji warto wspomnieć, że jeśli budynek nie posiada piwnicy, to zbędnym zabiegiem jest izolacja pionowa. Warto wówczas zainwestować odpowiednio w izolacje poziomą i upewnić się, że jest ona wykonana z odpowiednich materiałów. Możemy również zrezygnować z izolacji pionowej, gdy ściany fundamentowe wykonane są z betonu wodoszczelnego. Choć jest to nieco droższe rozwiązanie, to skutkuje ono nie tylko mniejszym nakładem przy budowie, ale również szybszym wykonaniem prac.

Jak wygląda izolacja fundamentów, w starych budynkach?

Bardzo często zdarza się, że w nowo kupionych budynkach odkrywamy problem, jakimi jest nadmierna wilgotność czy zauważalna pleśń i grzyby. W większości przypadków jest to wina źle zaizolowanych fundamentów. Jak sobie z tym poradzić? Otóż są na to dwa sposoby.

Podcinanie murówjest to tradycyjna i tańsza metoda, która polega na wycinaniu szczelin, w które wkłada się odpowiednie materiały izolacyjne, takie jak styropian. Metoda ta ciągnie za sobą jednak ryzyko tego, że możemy uszkodzić konstrukcję budynku.

Wbijanie blachjest droższa metodą, stosowaną stosunkowo od niedawna w Polsce. Jest jednak w pełni bezpieczna dla konstrukcji budynku. Do wykonania izolacji tą metodą potrzebne są specjalne urządzenia pneumatyczne, jednak samo wykonanie jest kilkakrotnie krótsze w porównaniu z pierwszą metodą.

Komentarze

Brak komentarzy.