Dachówka czy blachodachówka?

03-12-2019

Kończąc budowę lub remont dachu musisz zdecydować się, jakie wybierzesz pokrycia dachowe. Niezależnie bowiem od tego, jaki masz fundusz i jakie potrzeby, dach musi być pokryty materiałem końcowym, czyli dachówką lub blachodachówką. Jeśli chcesz podjąć rozsądna decyzję, co położysz na swój dach, musisz poznać kilka najważniejszych cech tych nakryć dachowych.

Dachówka, czyli solidne i tradycyjne rozwiązanie

Dachówka ceramiczna jest stosowana do budowy dachu już od wielu lat. Większość starych domów lub zabytków posiadają na swym dachu, właśnie te gliniane materiały budowlane. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że dzisiejsza dachówka różni się bardzo od tej używanej za czasów naszych dziadków.

Poznaj cechy dzisiejszej dachówki ceramicznej:
Trwałość – jest dużo trwalsza i mocniejsza niż jej odpowiednik z blachy. Wytrzymuje ogromne uciski związane ze zgromadzonym śniegiem, czy mocne uderzenia podczas opadów atmosferycznych. Jest dużo cięższa, jednak jej trwałość jest niezastąpiona.

Akustykadachówka ceramiczna jest dużo grubsza od blachy, dzięki czemu wygłusza dom i pozwala cieszyć się ciszą nawet podczas głośnych opadów.

Gwarancja – pokrywając dom dachówką, dostaniesz wieloletnią gwarancję na jej wytrzymałość i trwałość. Ewentualne uszkodzenia, do których dochodzi bardzo rzadko, szykowane są bez naruszania naszego domowego budżetu. Dachówka ceramiczna jest więc świetną inwestycją na długie lata.

Nasiąkliwość wodą – dachówka ma spory współczynnik nasiąkliwości, jednak dzieje się to bez szkody dla spójności oraz szczelności pokrycia. Jedyne, z czym się to wiąże, to ze zwiększeniem ciężaru dachówki.

Różnorodność – dachówki występują pod wieloma kolorami i kształtami. Najpopularniejsza odmiana karpiówka zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu do łusek karpia. Dachówki ceramiczne występują jednak w kilkudziesięciu kolorach i kształtach, dzięki czemu z łatwością można wybrać swój wymarzony kształt i wzór dachu.

Blachodachówka, czyli nowoczesne i łatwiejsze rozwiązanie

Blachodachówka jest stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem. Pomysł na nią był skutkiem zapotrzebowania na tańsze i szybsze w montażu pokrycia dachowe. Jakie jednak wykazują inne cechy i czy są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna dachówka? Oto kilka najważniejszych zalet:

Lekkość blacha jest dużo lżejsza od dachówki ceramicznej. Jest to ważna informacja dla architektów. Ciężar naniesiony na dach musi być zawarty w planach. Jeśli remontujesz stary dom i masz wątpliwości, to lepiej zastosować blachodachówkę, która jest dużo lżejsza i nie naruszy konstrukcji dachu.

Nasiąkliwość wodąblachodachówka nie nasiąka wodą wcale, co wiąże się z tym, że nie tylko nie obciąża bardziej dachu, ale również w mniejszym stopniu pokrywają ją mchy i porosty.

Cena – blachodachówka jest dużo tańszym rozwiązaniem, zarówno w zakupie samego materiału, jak i montażu. Nie jest krucha w przeciwieństwie do dachówek ceramicznych, dzięki czemu nie musisz przepłacać za transport. To bardzo cenna zaleta, gdyż sam remont lub budowa dachu są ogromnym wydatkiem dla domowego budżetu, dlatego też spora oszczędność podczas pokrycia dachu blachodachowką, jest ogromną zaletą.

Montaż – niezależnie od tego, czy nakładamy blachę trapezową czy blachodachówkę modułową, jest ona dużo łatwiejsza w montażu. Zasługuje na to miano dzięki lekkości, nie kruszeniu się oraz łatwej obróbce. Jest to szczególnie ważne podczas montażu pokrycia dachu wokół takich miejsc jak okna dachowe, kominy czy rynny. Łatwość w obróbce pozwoli na zlikwidowanie wszelkich niepotrzebnych mostków termicznych.

Wygląd – choć przyjęto ogólną opinię, że dachówka ceramiczna dużo lepiej prezentuje się na dachu, to należy wziąć pod uwagę, że blachodachówka modułowa, dzięki odpowiedniemu montażowi, bardzo przypomina dachówkę tradycyjną, i wygląda równie estetycznie. Co do koloru, również jest ogromny wybór.

 

Jeśli staniesz przed wyborem pokrycia własnego dachu, zastanów się dobrze, które z powyżej wymienionych cech są dla ciebie ważniejsze i dokonaj rozsądnego zakupu.

Komentarze

Brak komentarzy.