Beton komórkowy czy ceramika - z czego budować ściany?

21-11-2019

Stawiając dom, stajesz przed wieloma wyborami. Materiały budowlane, jakie proponują producenci, są coraz lepsze i jest ich coraz większy wybór. Dlatego często podjęcie decyzji z czego powinno się budować lub jak to robić, zajmuje więcej czasu niż faktyczne stawianie domu. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem dla twojego domu: beton komórkowy czy pustak ceramiczny, to ten artykuł powinien pomóc Ci podjąć decyzję.

Beton komórkowy, czyli zalety betonu komórkowego

Jest to materiał budowlany bardzo często wykorzystywany podczas stawiania domu. Wykonany jest głównie ze spoiwa (najczęściej jest to cement i wapno). Jego cechą charakterystyczną z wyglądu jest porowatość bloczka.

Koszty, jakie są ponoszone stawiając dom za pomocą betonu komórkowego to około 50 złotych brutto za metr kwadratowy. Jest to jednak cena mocno przybliżona, gdyż zależy to oczywiście od rodzaju tego materiału. Warto tu wspomnieć, że jednym z najbardziej znanych i sprawdzonych marek betonu komórkowego jest firma Ytong. Warto jednak zaznaczyć, że na koszty, z jakimi wiąże się stawianie domu z użyciem tego materiału budowlanego, składa się również montaż, jak i zakup koniecznych materiałów dodatkowych. W ten sposób licząc, mimo, że ceramika jest tańsza w samym materiale, to jej dłuższy montaż i potrzeba zakupu dodatkowych materiałów, wyrównuje te różnice między cenami.

Transport i montaż betonu komórkowego wygląda następująco: transport jest dość utrudniony, przez to, że jest to materiał miękki i może się uszkodzić w trakcie transportu, co zaś tyczy się montażu to jest on zdecydowanie prostszy w porównaniu do montażu ceramiki. Otóż każdy specjalista przyzna, że beton komórkowy jest lekki, a zarazem łatwy w obróbce. Do tego jego montaż nie wymaga zakupu wielu pobocznych materiałów dodatkowych. Każdy bloczek jest taki sam (ewentualne różnice to tylko kwestia kilku milimetrów), co ułatwia dopasowanie i wymaga nakładania mniejszej ilości spoiwa.

Użytkowanie jest najważniejszym punktem na liście cech betonu komórkowego. Najlepiej zacząć od tego, że jest to doskonały izolator termiczny. Współczynnik przenikania ciepła w zależności od rodzaju wynosi od 0,075 do 0,16 W/(m*k). Niestety jego izolacja akustyczna wypada dużo gorzej i można powiedzieć, że jest przeciętny w tej kwestii. Jego wadą jest również dość duża nasiąkliwość wody. Materiał budowlany Ytong może pochwalić się tym, że jest ogniotrwały, a dzięki swojej jednorodności, rzadko powstają mostki termiczne w trakcie montażu. Duża wytrzymałość betonu komórkowego pozwala na to, by podczas kolejnych prac (np. wiercenia), nie zaistniało zbyt duże ryzyko uszkodzenia go.

Pustak ceramiczny, czyli jakie cechy wykazuje tradycyjna cegła 

Pustak wykonany jest głównie z gliny. Jest tradycyjnym i dobrze znanym w Polsce i na świecie, materiałem budowlanym. O jego wytrzymałości świadczyć mogą między innymi zabytki, które zbudowane z cegły, one przetrwały setki lat.

Koszty, jakie są ponoszone w związku z postawieniem domu z ceramiki to około 40 zł za metr kwadratowy. Jest to jednak cena materiału. Na koszt ogólny składają się również inne elementy budowy, które przy tej budowie są dość wysokie.

Montaż i transport w przypadku, gdy nasze materiały budowlane to ceramiczna cegła są dość wysokie. Transport jest utrudniony przez wzgląd na to, że pustak ceramiczny jest bardzo kruchy i łatwo go uszkodzić. Montaż zaś wymaga zakupu wielu materiałów dodatkowych. W porównaniu z montażem betonu komórkowego, tu wykorzystuje się znacznie więcej zaprawy, a samo stawianie muru jest trudniejsze i trwa dłużej.

Użytkowanie domu zbudowanego z pustaków, jest niezawodne od wielu lat. Pustak ma dobre właściwości termoizolacyjne (0,12-0,14 W/(m*k)), za to jest doskonałym izolatorem akustycznym. Mur ceglany jest ogniotrwały i słabo nasiąka wodą. Choć wytrzymałość ceramiki jest niepodważalna, to jednak wiercąc w murze, dużo łatwiej jest ukruszyć lub zniszczyć cegłę lub pustaka ceramicznego niż bloczek z betonu komórkowego.

 

Choć wybór między betonem komórkowym, a ceramiką, jest trudny to przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, jakie właściwości są dla ciebie najważniejsze. Dużą różnicę będzie miało również, to na jakiej działce budujesz dom i czy robisz to sam, czy oddajesz budowę w ręce specjalistów. Wówczas będzie łatwiej podjąć decyzję i wybrać najlepszy twoim zdaniem materiał budowlany.

Komentarze

Brak komentarzy.