15 czy 20 centymetrów styropianu?

09-11-2019

Budując dom lub remontując stary, musisz dobrze orientować się w tym, co powinieneś zrobić, by budynek stał się doskonale poprowadzoną i odpowiednio wykończoną inwestycją, która z czasem zwróci Ci poniesione koszty i będzie służyć Tobie i Twojej rodzinie. Ocieplenie (ubranie w ciepłą kołderkę) domu jest właśnie jedną z czynności, które są koniecznym punktem na liście rzeczy do wykonania w trakcie remontu lub budowy domu. Ocieplenie styropianem jest najczęstszą i niepodważalnie optymalną ekonomicznie metodą ocieplania ścian budynku. Problem jednak zaczyna się w momencie, gdy należy zdecydować ile i jak ocieplić dom, by zaoszczędzić w ten sposób na rachunkach za ogrzewanie zimą i by cieszyć się przyjemnym chłodem podczas lata.

Powody aby ubrać grubszy styropian.

To właśnie odpowiednio nałożona warstwa styropianu, niezależnie od tego, czy jest to styropian biały, czy styropian grafitowy, zapewnia dobrą izolację domu. Warstwa styropianu, który nakładamy na elewację domu, by zapewnić jej odpowiednie ocieplenie wynosi zazwyczaj od 15 do 20 cm. Powody do użycia grubszego styropianu:

- stary budynek zrobiony z jednej warstwy pustaków własnej roboty
- ściany budynku zrobione z jednej warstwy: cegły pełnej (małe ładne cegiełki ale przemarzają) lub cegły silikatowej (białe bloczki, zdrowa ale zimna ściana)
- skomplikowana bryła budynku, 
- silne wiatry w okolicy (wiesz, że na wietrze jest zawsze zimniej).
- wielkość okapu dachu, dach musi wystawać poza ścianę tak dużo aby bez problemu mieścił się styropian 20 cm.

Efekty zbyt cienkiego i zbyt grubego ocieplenia budynku

Grubość styropianu w dużej mierze zależy również od użytego materiału. Właściwości styropianu grafitowego pozwalają na nałożenie jego cieńszej warstwy, w przeciwieństwie do styropianu białego. Ocieplenie domu wymaga jednak głębszego przeanalizowania kwestii koniecznej grubości nakładanego izolatora. Jeśli nałożysz bowiem zbyt cienką warstwę styropianu na elewację, dom nie zostanie odpowiednio ogrzany. W ostatecznym rozrachunku, będzie miało to następujące skutki: zimą dom będzie potrzebował większego nakładu ogrzewania od wewnątrz (co odzwierciedla się w rachunkach za ogrzewanie lub opale) natomiast latem w trakcie upałów, w domu lub mieszkaniu jest równie gorąco co na zewnątrz. Nakładanie zbyt cienkiej warstwy izolacji zupełnie mija się z celem, sprawiając, że ocieplanie styropianem domu było nie tylko stratą czasu, ale i pieniędzy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w momencie, gdy dom jest ocieplony zbyt grubą warstwą styropianu. Wówczas oczywiście spełnione jest zadanie odpowiedniej izolacji, jednak musimy się wówczas liczyć z dużo większymi kosztami niż przeciętnie generowane przy izolacji elewacji. Wynika to z potrzeby zakupu większej ilości materiałów budowlanych takich jak klej do styropianu, siatka do styropianu czy kołki do styropianu.

Komentarze

Brak komentarzy.