15 czy 20 centymetrów styropianu?

2018-08-30 11:19:33

15 czy 20 centymetrów styropianu?

Budując dom lub remontując stary, musisz dobrze orientować się w tym, co powinieneś zrobić, by budynek stał się doskonale poprowadzoną i odpowiednio wykończoną inwestycją, która z czasem zwróci ci poniesione koszty i będzie służyć tobie i twojej rodzinie. Ocieplenie domu jest właśnie jedną z czynności, które są koniecznym punktem na liście kolejnych rzeczy do wykonania w trakcie remontu lub budowy domu. Ocieplenie styropianem jest najczęstszą i niepodważalnie najlepszą metodą ocieplania elewacji. Problem jednak zaczyna się w momencie, gdy należy zdecydować ile i jak ocieplić dom, by zaoszczędzić w ten sposób na rachunkach za ogrzewanie zimą i by cieszyć się przyjemnym chłodem podczas lata.

Od czego zależy grubość styropianu?

To właśnie odpowiednio nałożona warstwa styropianu, niezależnie od tego, czy jest to styropian biały, czy styropian grafitowy, zapewnia dobrą izolację domu. Warstwa styropianu, który nakładamy na elewację domu, by zapewnić jej odpowiednie ocieplenie wynosi zazwyczaj od 15 do 20 cm. By jednak dokładnie sprecyzować ile powinna wynieść ta warstwa, musisz przeanalizować kilka czynników:

  • materiał konstrukcyjny, czyli jaką warstwę izolacji wymaga materiał, z którego wykonana jest ściana
  • obecny stan techniczny budynku, czyli to czy budynek jest nowy czy ocieplamy stary dom
  • kształt bryły, innej izolacji wymagają proste, standardowe budynki, a inne ocieplenie jest potrzebne w ciekawej, niespotykanej konstrukcji
  • posadowienie budynku w stosunku do kierunku światła, to ma duże znaczenie również przy zakładaniu izolacji za pomocą styropianu grafitowego, otóż musi zostać założona odpowiednio siatka do styropianu, gdyż oświetlony grafitowy styropian, może popękać po jakimś czasie, jeśli jest nieodpowiednio zabezpieczony
  • umiejscowienie otworów okiennych lub drzwiowych, klejenie styropianu w takich miejscach powinno zostać dobrze przemyślane, by nie tworzyć niepotrzebnych mostków termicznych.

Efekty zbyt cienkiego i zbyt grubego ocieplenia budynku

Grubość styropianu w dużej mierze zależy również od użytego materiału. Właściwości styropianu grafitowego pozwalają na nałożenie jego cieńszej warstwy, w przeciwieństwie do styropianu białego. Ocieplenie domu wymaga jednak głębszego przeanalizowania kwestii koniecznej grubości nakładanego izolatora. Jeśli nałożysz bowiem zbyt cienką warstwę styropianu na elewację, dom nie zostanie odpowiednio ogrzany. W ostatecznym rozrachunku, będzie miało to następujące skutki: zimą dom będzie potrzebował większego nakładu ogrzewania od wewnątrz (co odzwierciedla się w rachunkach za ogrzewanie lub opale) natomiast latem w trakcie upałów, w domu lub mieszkaniu jest równie gorąco co na zewnątrz. Nakładanie zbyt cienkiej warstwy izolacji zupełnie mija się z celem, sprawiając, że ocieplanie styropianem domu było nie tylko startą czasu, ale i pieniędzy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w momencie, gdy dom jest ocieplony zbyt grubą warstwą styropianu. Wówczas oczywiście spełnione jest zadanie odpowiedniej izolacji, jednak musimy się wówczas liczyć z dużo większymi kosztami niż przeciętnie generowane przy izolacji elewacji. Wynika to z potrzeby zakupu większej ilości materiałów budowlanych takich jak klej do styropianu, siatka do styropianu czy kołki do styropianu.

Komentarze

Brak komentarzy.
Kategorie
Ostatnie artykuły
Ostatnie komentarze
napisał/a:

test